preloader

Termin KSeF przesunięty, zobacz pozostałe zmiany …

Krajowy System e-Faktur (KSeF)

Po konsultacjach publicznych, w tym także spotkaniu cyklu Dialog z Biznesem Ministerstwo Finansów zaproponowało zmiany. Uwzględnione zostały postulaty organizacji przedsiębiorców, księgowych i biegłych rewidentów, sektora IT oraz resortu infrastruktury.

Najważniejsze zmiany:

  • Termin wejścia wżycie ustawy przesunięto z 1 stycznia 2024 r. na 1 lipca 2024 r.
  • Faktury konsumenckie (B2C) nie będą objęte KSeF.
  • Pozostawiono możliwość wystawiania faktur z kas fiskalnych i faktur uproszczonych w dotychczasowej formie do 31 grudnia 2024 r.
  • Przewidziano możliwość wystawiania faktur w trybie offline poza KSeF i dostarczenia faktury do KSeF następnego dnia po wystawieniu offline – dotyczy to przypadku awarii po stronie podatnika.
  • Ewentualne sankcje będą nieco bardziej liberalne i będą nakładane dopiero po dniu 1 stycznia 2025.

Nie czekaj z KSeF? Wiemy już, że wyłączono faktury dla konsumentów, czyli dotyczyć przedsiębiorców (B2B). Pomagamy firmom integrować to rozwiązanie w systemach Insert, Symfonia, itp.

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Finansów – KAS system KSeF to korzyści dla biznesu.

 ” Wdrożenie KSeF pozwoli na optymalizację procesów fakturowych, obiegu dokumentów i wykorzystywanych przez przedsiębiorców systemów fakturowych.

Ustrukturyzowane dane z faktur, to nowy standard i przyspieszenie oraz dalsza automatyzacja procesowania tych dokumentów oraz ich automatyczna archiwizacja.

Szybsze procesowanie dokumentu to niższe koszty. Podatnicy będą dysponować na bieżąco (w czasie rzeczywistym) informacjami z faktur dla potrzeb zarządczych – od analityki po inne obszary ich biznesów.

Korzystanie z e-faktur to brak konieczności przepisywania danych z dokumentu papierowego do systemu (czy też korzystania z OCR) i ograniczenie błędów ludzkich.

Podatnicy otrzymają szybszy zwrot VAT, termin zwrotu skróci się dla nich o 20 dni, z 60 na 40. Nie będą też musieli generować plików JPK_FA itp.”

Śledzimy zmiany w związku z koniecznością ich technicznego wdrożenia, integracji i szkolenia z zakresu dalszego użytkowania na gruncie informatycznym. Współpracujemy w tym zakresie biurami księgowymi i kancelariami, w tym również tymi znajdującymi się pod naszą opieką IT.

Należy podkreślić, że dostosowanie systemów informatycznych i wykonania integracji zajmie kilka miesięcy, wystąpi zatem efekt kumulacji. Pamiętajcie o okresie testowym, poprzedzającym uruchomienie z dniem wprowadzenia obowiązku KSeF. 

Zainteresowanych tym wdrożeniem lub innymi usługami IT świadczonymi przez naszą firmę, zapraszamy do kontaktu i nawiązania współpracy.

Powiązany wpis